Blog Neden Pixatik

MOBİL, UYUMLULUKYazar
Cafer Ç

MOBİL, UYUMLULUK

Mobil araçlardan web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar çok kolay bir kullanıma sahip olacak ve web siteniz, tablet ve cep telefonlarına tam uyumluluk gösterecektir. Mobil versiyon ücretsizdir ve sistemize ait tüm web sitelere bu imkana sahiptir.

Son yıllarda cep telefonlarından ve tabletlerden internet kullanımı çok arttı. Mobil araçlardan internet kullanımı ülkemizde son yıllarda %50 - %60 civarında artmış durumda. Toplama baktığımızda ise İnternette dolaşmak için kullanılan araçların ortalama %30'unu cep telefonları, %5'ini ise tabletler oluşturuyor. Yani internete girişlerde %65 civarında bilgisayarlar kullanılırken, %35 civarında mobil araçların kullanımı söz konusu. İlerleyen yıllarda ise bu aradaki oranın daha da kapanacağı, hatta mobil araçların, bilgisayarları geçebileceği konuşuluyor. 

Hal böyle olunca web sitesi sahiplerinin, web sitelerini mobil araçlarda daha kullanışlı göstermeye çalışmaları kaçınılmaz oluyor. Sistemimiz ile kurulan web sitelerinin responsive özelliği mevcuttur. Bu sayede web siteleriniz, kurulduğu andan itibaren, hiçbir ayara gerek duyulmaksızın otomatik olarak mobil araçlardan girdildiğinde, mobil uyumlu gözükecektir. Cep telefonu ya da tabletten web sitenize giren ziyaretçileriniz, aradığı bilgiye rahatça erişebilecek, bir yazıyı okumak için ekrana sürekli zoom yapmak zorunda kalmayacaktır. Girdiği ekranın ölçüleri ne olursa olsun, web siteniz o ekrana uygun bir yapıda gözükecektir. 

Web sitelerinin mobil uyumlu olması için çok önemli bir neden daha var. Bilindiği gibi arama motorları, herhangi bir arama sonucunda web sitelerini sıra sıra listelerken belli etmenlere göre bu listelemeyi yapar. Google bu konuda çıkardığı son algoritmada, mobil uyumlu olan sitelerin daha yukarılara tırmanabileceğini, uyumlu olmayan sitelerin ise yerini kaybedip aşağılara düşebileceği uyarısını verdi. 

Ülkemizdeki web sitelerinin responsive olma özelliğinin oranı çok düşük. Artık insanlar yavaş yavaş bu konuda bilinçleniyor buna göre adımlar atıyor. Sistemimizden bir web sitesi satın almadan önce, oluşturduğunuz demoya, ya da beğendiğiniz tasarımımıza muhakkak cep telefonu ve tablet üzerinden giriş yapınız. Aradaki farkı göreceksiniz. Mobil uyumluluk özelliği sistemiz içinde mevcut olup, ekstra ücret talep etmeksizin tüm müşteri web sitelerimizde çalışmaktadır.